Скільки води потрібно організму людини в спеку?

З настанням спекотного літа наш організм починає перебудовуватися, обмін речовин змінюється. У зв’язку з перегрівом ми починаємо більше потіти, втрачаємо багато води. А значить, питання, скільки і чого пити в спеку дуже важливе. Людина повинна випивати в середньому близько 2 л води за добу. Такі рекомендації фахівців, відображені в популярній медичній літературі.

Варто організму відчути нестачу води – і відразу порушуються процеси травлення і кровотворення. Без води організм не може підтримувати постійну температуру. Вона забезпечує біохімічні реакції всередині клітин, мастило для всіх суглобів, допомагає позбутися від шкідливих речовин, виводячи їх через нирки, кишечник, шкіру і легені. Людина в день втрачає до 2 л води.

Особливо важливо випивати свою норму жінкам. Їх фізіологія зобов’язує грунтовно промивати сечовидільну систему, щоб уникнути запалення сечового міхура.Організм, втрачаючи рідину, як би всихає, шкіра стає в’ялою, слабшають м’язи. Іноді недолік води проявляється загальмованістю, зниженням уваги, станом розгубленості, запорами.

Дієтологи вважають, що недостатнє надходження води в організм може викликати головний біль, втома і неуважність. Пояснюється це тим, що мозок на 75% складається з рідини. Для порівняння: кісткові тканини містять всього 20% води. Дегідратація перш за все відображається, як сказав би незабутній Еркюль Пуаро, на діяльності сірих клітинок.

Краще воду пити не разом з їжею, а за 30-40 хвилин до їжі. І в будь-який час між їжею. Відразу після їжі, краще не пити хоча б годину.
При втраті рідини менше 2% від ваги тіла (а це літр-півтора) людина відчуває спрагу, при втраті 6-8% впадає в стан напівнепритомності, 10% – починаються галюцинації, порушується процес ковтання.
Втрата 10-20% небезпечна для життя. Без води людина може прожити лише кілька діб. В середньому ми п’ємо 1,5-2 л рідини в день.
Важко порахувати, скільки наш організм отримує її з фруктами, овочами, вершковим маслом та іншими продуктами. Напевно, не менше 0,5 л. Наприклад, хліб на 36% складається з води, а картопля – на всі 80%.

Але іноді ми випиваємо і більше 2 л в спеку, після лазні, важкої фізичної роботи або спортивних занять. Це нормально. У літню спеку або при роботі в гарячому цеху краще пити очищену негазовану воду, або вітамінні напої – настій з плодів шипшини, трав’яний чай. Під час хвороби треба пити якомога більше: вода виводить з організму токсини. Якщо в інструкції із застосування ліків немає особливих рекомендацій, обов’язково запивайте його повною склянкою води.
Лікарі-урологи радять: пити треба стільки, щоб сеча не була дуже концентрованою, інакше зростає небезпека каменеутворення в організмі. Здоровій людині цілком достатньо 1,5-2 л води в день. При нирковій недостатності пити треба більше, щоб вивести всі шлаки менш концентрованої сечею, але великим її кількістю.
До речі, в жарких країнах частіше спостерігається нирково-кам’яна хвороба, ніж в країнах з холодним кліматом. Так що влітку, коли тіло старанно потіє, пийте більше! Н2О плюс …
А в цілому фахівці вважають: люди частіше недопивають, ніж перепивають. Не бійтеся пити – все зайве виведеться!